Κυριακή, 03 Ιανουαρίου 2021 16:27

Ποδαρικό στο 2021 με «εξάρα» για την Ίντερ

Η Ίντερ δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα που βρήκε τις ομάδες στο 2-2, αλλά στην επανάληψη ήταν συντριπτική και έφτασε σε εμφατική νίκη με 6-2 επί της Κροτόνε στο «Τζ. Μεάτσα», για την 15η αγωνιστική της Serie A και πρώτη στο 2021.

Με τη νίκη αυτή οι «νερατζούρι» ανέβηκαν προσωρινά στην κορυφή, αυξάνοντας την πίεση για νίκη στη Μίλαν, η οποία απόψε αντιμετωπίζει στο «Τσίρο Βιγκορίτο» την Μπενεβέντο του -άλλοτε «ροσονέρο»- Φιλίπο Ιντσάγκι και θέλει τους τρεις βαθμούς για να επιστρέψει στην πρώτη θέση.

Η ομάδα του Μιλάνου είχε σε μεγάλα κέφια τον Λαουτάρο Μαρτίνεζ, που έφτασε σε χατ-τρικ σκοράροντας στο 20΄, 57΄, 79΄, ενώ τα άλλα τέρματα σημείωσαν οι Λουκάκου (64΄), Χακίμι (89΄) και ο Μαρόνε (αυτογκόλ στο 31΄).

Από την πλευρά της, η Κροτόνε είχε προηγηθεί στο σκορ με τον Τζανελάτο στο 12΄ κι εν συνεχεία να ισοφαρίσει με πέναλτι του Γκόλεμιτς στο 36΄, αλλά στην επανάληψη παρασύρθηκε από την ορμή των γηπεδούχων.