Σάββατο, 10 Οκτωβρίου 2020 16:47

Ήττα Ολυμπιακού στο πόλο μετά από 177 αγώνες

Τα νέα δεδομένα που έχουν δημιουργηθεί στην Α1 πόλο των Ανδρών επιβεβαιώθηκαν μόλις από την πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος.

Ο Ναυτικός Όμιλος Βουλιαγμένης νίκησε τον Ολυμπιακό με 8-7 στο «Πέτρος Καπαγέρωφ» του Πειραιά, υποχρεώνοντας τους πρωταθλητές και Κυπελλούχους «ερυθρόλευκους» στην πρώτη ήττα σε αγώνα κανονικής περιόδου ύστερα από 8,5 χρόνια ή 177 αγώνες!

Η αμέσως προηγούμενη ήταν στις 28/4/2012, από την ίδια ομάδα και με το ίδιο ακριβώς σκορ, αλλά στο κολυμβητήριο του Λαιμού.

Στο μεσοδιάστημα ο ΝΟΒ έχει νικήσει τον Ολυμπιακό σε έναν τελικό Κυπέλλου (2017, Καρπενήσι) και σε έναν τελικό πλέι-οφ (2019 στο Λαιμό, στα πέναλτι), ενώ την περασμένη περίοδο τους είχε αποσπάσει ισοπαλία (13-13) στο Λαιμό.

Ο Ολυμπιακός, με εξαίρεση τις αρχές του τελευταίου οκτάλεπτου όπου κατάφερε να φέρει λίγα λεπτά το παιχνίδι στα ίσα, προβλημάτισε τον προπονητή του, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι σκόραρε το πρώτο του γκολ στο τρίτο οκτάλεπτο.