Πέμπτη, 08 Οκτωβρίου 2020 22:14

Στον τελικό του Ρολάν Γκαρός η Κένιν

Η Σοφία Κένιν προκρίθηκε στον τελικό του Ρολάν Γκαρός και θα είναι η αντίπαλος της «πρωτάρας» σε τελικό Major τουρνουά Ίγκα Σβιάτεκ.

Η φετινή πρωταθλήτρια του Australian Open νίκησε την Πέτρα Κβίτοβα στο δεύτερο ημιτελικό και θα έχει την ευκαιρία για δεύτερο τίτλο σε τουρνουά Γκραν Σλαμ μέσα στην ίδια χρονιά.

Η 22χρονη Αμερικανίδα επιβλήθηκε με 2-0 σετ (6-4, 7-5) και πέτυχε τη 16η νίκη σε 17 αγώνες στα τρία Γκραν Σλαμ της φετινής περιόδου.

Η Κένιν προηγήθηκε με 4-1, η Τσέχα έκανε ένα break και μείωσε, αλλά η αντίπαλός της κράτησε το σερβίς της κι έφτασε στο πρώτο σετ σε 39 λεπτά.

Η Αμερικανίδα πήρε πάλι το προβάδισμα με break στο 5ο game (3-2), όμως στο 5-4 με το σερβίς στα χέρια της δεν κατάφερε να τελειώσει τον αγώνα.

Η έμπειρη Κβίτοβα ισοφάρισε, αλλά με το προβληματικό απόψε σερβίς της έδωσε τη δυνατότητα στην αντίπαλό της να κατακτήσει το επόμενο σετ και να φτάσει στη νίκη.