Σάββατο, 19 Σεπτεμβρίου 2020 10:37

Οι... υποψιασμένοι Λέικερς έκαναν το 1-0 με το Ντένβερ

Οι ΛΑ Λέικρες ήταν... υποψιασμένοι απέναντι στο Ντάλας, μετά τα όσα συνέβησαν με τους ΛΑ Κλίπερς στους ημιτελικούς και το έδειξαν τον πρώτο τελικό της Δύσης. Οι «λιμνάνθρωποι» επικράτησαν με 126-114 στο πρώτο game της σειράς κι έκαναν το 1-0, αποκτώντας προβάδισμα για την πρόκριση στους τελικούς που θα αναδείξουν τον πρωταθλητή της περιόδου 2019/2020.

Απόλυτος πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο Άντονι Ντέιβις, ο οποίος σταμάτησε στους 37 πόντους, ενώ μάζεψε και 10 ριμπάουντ. Οι Νάγκετς ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στην πρώτη περίοδο όταν και με τρίποντο του Μάρει στην εκπνοή της προηγήθηκαν με 36-38.

Από κει και πέρα οι Λέικερς ανέβασαν... στροφές και με επιμέρους σκορ 17-1 άρχισαν να «χτίζουν» διαφορά και στη συνέχεια ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τους αντιπάλους τους.

Η διαφορά στην 4η περίοδο έφτασε μέχρι τους 27 πόντους (106-79), οι δύο ομάδες έπαιξαν με τους αναπληρωματικούς με το Ντένβερ απλά να μειώνει το σκορ.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ από τους ηττημένους οι Γιόκιτς και Μάρεϊ πέτυχαν από 21 πόντους ο καθένας.