Παρασκευή, 13 Μαρτίου 2020 00:25

Europa League: Προβάδισμα για Λεβερκούζεν, Γιουνάιτεντ και Σαχτάρ

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν έδειξε ότι μπορεί να φτάσει ψηλά στο φετινό Europa League, καθώς νίκησε με 3-1 στη Σκωτία την Ρέιντζερς και ουσιαστικά, μαζί με τις Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Βασιλεία, εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά από το πρώτο παιχνίδι.

Το ίδιο ισχύει για τη Σαχτάρ Ντόνετσκ μετά το 2-1 στην «Φολκσβάγκεν Αρένα» επί της Βόλφσμπουργκ, με τις δύο ομάδες να χάνουν από ένα πέναλτι, πρώτα οι φιλοξενούμενοι με τον Κοβαλένκο στο 22΄, για να τον μιμηθεί ο Βέγκχορστ στιςς καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Η Μπασακσεχίρ έκαμψε στην Τουρκία την αντίσταση της Κοπεγχάγης και πήρε ένα μικρό προβάδισμα, ενώ αναμένεται η απόφαση της UEFA για τους δύο ισπανοϊταλικούς αγώνες που αναβλήθηκαν.

Αποτελέσματα και σκόρερ

Σεβίλη-Ρόμα  Αναβλήθηκε

Ίντερ-Χετάφε  Αναβλήθηκε

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Βασιλεία  0-3 (27΄ Κάμπο, 73΄ Μπουά, 85΄ Φράι)

Λίντσερ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ  0-5 (28΄ Ιγκάλο, 58΄ Τζέιμς, 82΄ Μάτα, 90΄+3 Γκρίνγουντ, 90΄+3 Περέιρα)

Μπασακσεχίρ-Κοπεγχάγη 1-0 (88΄ πεν. Βίτσκα)

Ολυμπιακός-Γουλβς 1-1 (54΄ Ελ Αραμπί - 67΄ Νέτο)

Ρέιντζερς-Λεβερκούζεν 1-3 (75΄ Έντμουντσον - 37΄ πεν. Χάβερτς, 67΄ Αράνγκις, 88΄ Μπέιλι)

Βόλφσμπουργκ-Σαχτάρ Ντόνετσκ 1-2 (48΄ Μπρουκς - 17΄ πεν. Μοράες, 73΄ Μάρκος Αντόνιο)