Κυριακή, 16 Φεβρουαρίου 2020 16:57

Νίκησε Παναιτωλικό (3-1), κέρδισε τον Βαγιαννίδη ο Παναθηναϊκός

Με πρόσωπο του αγώνα τον 18χρονο Βαγιαννίδη, που έκανε ντεμπούτο στην ανδρική ομάδα, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-1 τον Παναιτωλικό στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 24ης ημέρας και οριστικοποίησε την παρουσία του στα πλέι οφ.

Μετά τα πρώτα λεπτά, όταν οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν ψηλά, η ομάδα του Γιώργου Δώνη πήρε τον έλεγχο και κατόρθωσε να ανοίξει το σκορ στο 23ο λεπτό.

Στο σημείο εκείνο ο Αποστολάκης βρήκε με πλάγιο άουτ τον Βαγιαννίδη που έδωσε στον Κουρμπέλη, εκείνος γύρισε την μπάλα, ο Σίεστεντ δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο Βαγιαννίδης με «τσίμπημα» της μπάλας νίκησε τον Φερνάντεθ για το 1-0.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να υπερέχει και στο 40ό λεπτό βρήκε και δεύτερο γκολ, όταν ο Βαγιαννίδης έδωσε στον Ζαχίντ, εκείνος έκαμψε την αντίσταση του Μαλή και με πλασέ στην απέναντι γωνία διπλασίασε.

Ο αγώνας κρίθηκε αμετάκλητα υπέρ της αθηναϊκής ομάδας στο 49΄, όταν ο Μακέντα ευστόχησε από τα 11 βήματα για το 3-0 στην παράβαση που είχε καταλογιστεί ένα λεπτό νωρίτερα, σε μαρκάρισμα του Μαλή στον Χατζηγιοβάνη.

Οι φιλότιμοι παίκτες του Μάκη Χάβου προσπάθησαν, παρά τη διαφορά στο σκορ και τελικά πέτυχαν το «γκολ της τιμής» στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά του Ντάουντα, που νίκησε τον Πούγγουρα στον αέρα.