Παρασκευή, 17 Ιανουαρίου 2020 23:46

Νίκη... με καρδιοχτύπι ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε πολύ στο ΟΑΚΑ απέναντι στη Ζαλγκίρις Κάουνας, αλλά κατόρθωσε να κάμψει την αντίσταση της πάντοτε σκληροτράχηλης και ανταγωνιστικής ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με 96-94.

Οι «πράσινοι» σημείωσαν τη δωδέκατη νίκη σε 20 αγώνες στην Ευρωλίγκα κι εξακολουθούν να είναι σε τροχιά πλέι οφ, καθώς διατηρούν με άνεση την έκτη θέση, σε αντίθεση με τους Λιθουανούς που ηττήθηκαν για 14η φορά.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο «υπέφερε» στο πρώτο ημίχρονο, βλέποντας την «πλάτη» της Ζαλγκίρις καθώς ήταν πίσω με 18-27 στο πρώτο δεκάλεπτο και 46-49 στο ημίχρονο, με την άμυνα ξανά Αχίλλειο πτέρνα.

Με εκφραστές της αντεπίθεσης στην τρίτη περίοδο τους Ράις και Παπαπέτρου, όμως, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και να κλείσει τη «διπλή εβδομάδα» με δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Δύο συνεχή τρίποοντα του Ντεσόν Τόμας εκτόξευσαν τη διαφορά στο +11 (89-78), στα 2:42΄΄ πριν τη λήξη, αλλά ενώ όλα φαίνονταν να έχουν κριθεί, ο εφησυχασμός επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ξαναμπούν στο παιχνίδι, αλλά ο χρόνος δεν ήταν αρκετός...

Ο Ράις σημείωσε 20 πόντους και έδωσε 6 ασίστ, ο Τόμας πρόσφερε 16 πόντους με 4/6 τρίποντα, ενώ 14 πόντους πέτυχε ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, Νικ Καλάθης, μοιράζοντας και 11 ασίστ.

Από τη Ζαλγκίρις. που παραμένει στο γκρουπ των ουραγών, ξεχώρισαν οι πρώην «πράσινοι» Λεκαβίτσιους (16π.), Ρίβερς (13π.) και ο Ουόλκαπ, με 16 πόντους και 7 ασίστ.