Τρίτη, 19 Νοεμβρίου 2019 22:29

Basketball Champions League: Οδυνηρή ήττα για ΑΕΚ από τη Ράστα Βέχτα

Ένα κάκιστο δεύτερο ημίχρονο έβαλε τέλος στο αήττητο ευρωπαϊκό σερί της ΑΕΚ (3-0) και μάλιστα εντός έδρας.

Η Ένωση έχασε με 75-79 στο ΟΑΚΑ από τη γερμανική Ράστα Βέχτα, για την 6η αγωνιστική του Basketball Champions League, βλέποντας την αντίπαλό της να τη φτάνει στην κατάταξη του Β΄ ομίλου (4-2).

Ο αγώνας κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν η ΑΕΚ σταμάτησε να παίζει άμυνα και να μη βρίσκει λύσεις στην επίθεση. Στην τρίτη περίοδο ένα σερί 8-0 της Ράστα Βέχτα έφερε την ανατροπή για τη γερμανική ομάδα (40-41 στο 22΄).

Ο Σαντ-Ρος προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα του, αλλά μάταια, καθώς οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 9-20 (49-53 στο 27΄), κρατώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (55-62).

Στην αρχή της τελευταίας περιόδου ο Ουέινραϊτ έδωσε ρεσιτάλ στην επίθεση, γράφοντας το 61-70 στο 34΄ και βάζοντας τις βάσεις της νίκης, απέναντι σε έναν αντίπαλο που έκανε συνεχή λάθη (συνολικά 20!)

Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ήταν ο Σαντ-Ρος, ο οποίος με 21 πόντους πάλευε μόνος του για την ανατροπή. Από τους Γερμανούς ξεχώρισε ο Βαστούρια με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ.