Τρίτη, 19 Νοεμβρίου 2019 21:50

Αποκλεισμός για την Εθνική Νέων

Η Εθνική Νέων πάλεψε μέχρι τα τελευταία λεπτά του τελευταίου αγώνα της στον 4ο όμιλο, απέναντι στο ισχυρό -και γηπεδούχο- Βέλγιο από το οποίο ηττήθηκε τελικά 1-0 με γκολ στις καθυστερήσεις (90+3΄ Κάιπερς) και σε συνδυασμό με τη νίκη 4-2 της Ισλανδίας επί της Αλβανίας έμεινε στην τρίτη θέση και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2019-20.

Μάλιστα, έως τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου των δύο αγώνων, που διεξάγονταν ταυτόχρονα, η Ισλανδία ήταν πίσω στο σκορ στο παιχνίδι της με την Αλβανία και η Ελλάδα κρατούσε τη λευκή ισοπαλία με το Βέλγιο, αποτελέσματα που αν διατηρούνταν έδιναν την πρόκριση στην Εθνική. Τελικά όμως η Ισλανδία πέτυχε την ανατροπή, νίκησε την Αλβανία και έφτασε στην πρόκριση στην Elite Round.

Η Ελλάδα κατετάγη τρίτη με 3 βαθμούς κι έτσι δεν μπορεί να διεκδικήσει τη θέση της μίας και μοναδικής καλύτερης τρίτης όλων των ομίλων που επίσης δίνει πρόκριση, καθώς ήδη υπάρχουν τρίτες ομάδες με περισσότερους βαθμούς.