Δευτέρα, 11 Νοεμβρίου 2019 09:14

Δεκαεννέα μήνες χωρίς νίκη σε ντέρμπι η ΑΕΚ

Έχει ξεχάσει τι σημαίνει νίκη σε ντέρμπι η ΑΕΚ, καθώς μετά το χθεσινό 3-2 από τον Παναθηναϊκό συμπλήρωσε 19 μήνες χωρίς να έχει «γευτεί» το «τρίποντο» στους αγώνες που έδωσε σε πρωτάθλημα και κύπελλο απέναντι σε Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ.

Για 67 λεπτά η Ένωση κρατούσει «αγκαλιά» τη νίκη επί των «πρασίνων» με το υπέρ της 2-0, αλλά τελικά δέχτηκε τρία τέρματα μέσα σε 20 λεπτά, «πληγώνοντας» ακόμη περισσότερο τους οπαδούς της, αλλά και τη διοίκηση.

Σε διάστημα 19 μηνών η Ένωση έχει δώσει 11 ντέρμπι, στα οποία έχει ηττηθεί 6 φορές, ενώ άλλες 5 φορές έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο με το βαθμό της ισοπαλίας. Δύο από αυτές τις ήττες σημειώθηκαν σε τελικούς κυπέλλου από τον ΠΑΟΚ.

Από τις 5 ισοπαλίες, οι δύο με τον Παναθηναϊκό ήταν χωρίς τέρματα, ενώ στις άλλες τρεις αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ η ΑΕΚ κατάφερε να φύγει αήττητη από τον αγωνιστικό χώρο.

Την τελευταία φορά που πανηγύρισαν οι «κιτρινόμαυροι» ήταν η 1η Απριλίου 2018 με το 3-0 επί του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ, κάνοντας το προτελευταίο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν από τους 11 αγώνες και τους 20 μήνες χωρίς νίκη, η ΑΕΚ είχε καταγράψει ένα εντελώς διαφορετικό σερί, με 6 νίκες και 3 ισοπαλίες στα ντέρμπι που έδωσε από τον Μάιο του 2017 έως και την 1η Απριλίου 2018.