Πέμπτη, 31 Οκτωβρίου 2019 19:46

Πρώτη νίκη και (ουσιαστικά) πρόκριση της Λαμίας

Η πρώτη νίκη της Λαμίας σε επίσημο ματς της σεζόν συνοδεύτηκε - ουσιαστικά - με την πρόκριση της ομάδας στην φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το συγκρότημα του Άκη Μάντζιου επικράτησε με 3-0 του Αιολικού στη Μυτιλήνη και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας, που είναι προγραμματισμένη για τις αρχές Δεκεμβρίου.

Στην πρώτη οργανωμένη επιθετική της προσπάθεια, η Λαμία πήρε το προβάδισμα με τον Ρόμανιτς στο 15ο λεπτό, ενώ ακριβώς στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Τιρόνε πέτυσε το 2-0.

Το τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων ήρθε στο 70΄, με τον Σάλιακα να πλασάρει υποδειγματικά τον Σφύρλα. Ο Αιολικός ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες καθώς στο 83΄ τραυματίστηκε ο Σπόλιαριτς και η ομάδα είχε κάνει ήδη τις τρεις αλλαγές.