Σάββατο, 19 Οκτωβρίου 2019 18:43

Άφησε 2 βαθμούς στο Αουγκσμπουργκ η Μπάγερν, ενώ «έχασε» και τον Ζούλε

«Λαβωμένη» έρχεται στην Ελλάδα η Μπάγερν για το ματς της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League με τον Ολυμπιακό, το βράδυ της ερχόμενης Τρίτης (22/10) στο Καραϊσκάκη.

Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού «άφησε» δύο πολύτιμους βαθμούς στην έδρα της Άουγκσμπουργκ (2-2) για την 8η αγωνιστική της Bundesliga και κινδυνεύει να βρεθεί στο -4 από την κορυφή, εάν η Γκλάντμπαχ «αποδράσει» με «διπλό» από την έδρα της Ντόρτμουντ (19/10, 19:30).

Το κακό ήταν «διπλό» για το συγκρότημα του Νίκο Κόβατς, καθώς δεν την έφτανε που ισοφαρίστηκε στο 90΄ από έναν πρώην ερυθρόλευκο, τον Φινμπόγκασον, αλλά έχασε και τον 24χρονο κεντρικό αμυντικό, Ζίλε, με τραυματισμό στο ξεκίνημα του αγώνα. Οι εξετάσεις που θα υποβληθεί θα δείξουν εάν θα ακολουθήσε την αποστολή στην ελληνική πρωτεύουσα.

Η Μπάγερν ανέτρεψε το εις βάρος της 0-1, από το γκολ του Ρίχτερ μόλις στο 1ο λεπτό, φτάνοντας στο ξεκίνημα του β΄ μέρους στο 2-1, χάρις στα τέρματα των Λεβαντόφσκι (14') και Γκνάμπρι (49').

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, όμως, έναν πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, ο Ισλανδός επιθετικός, Άλφρεντ Φινμπόγκασον, είπε την τελευταία λέξη στον αγώνα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Η πρωταθλήτρια Γερμανίας αγωνίστηκε με τους: Νόιερ, Παβάρ, Ερναντέζ, Ζούλε (12' Αλάμπα), Κίμιχ, Τιάγκο, Μαρτίνες, Κουτίνιο (80' Μίλερ), Γκνάμπρι (87' Γκορέτζκα), Κομάν, Λεβαντόφσκι. Στο μεταξύ, η Λειψία δεν κατάφερε να νικήσει, στην έδρα της τη Βόλφσμπουργκ (1-1).