Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου 2019 00:32

Νίκες για την «τρόικα» της κορυφής στη Serie A

Μόλις λίγες ώρες κράτησε το προβάδισμα της Γιουβέντους στην κατάταξη της Serie A, αφού η Ίντερ νίκησε τη Σαμπντόρια στη Γένοβα με 3-1 και επανήλθε στην κορυφή της βαθμολογίας, διατηρώντας το «απόλυτο» καθώς μετρά έξι νίκες στα πρώτα έξι παιχνίδια πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Κόντε, που έχει πραγματοποιήσει το καλύτερο ξεκίνημα στην Ιστορία της, προηγήθηκε 2-0 στο δίλεπτο μεταξύ του 20ού και του 22ου λεπτού και παρότι οι «μπλουτσερκιάτι» μείωσαν στις αρχές του β΄ ημιχρόνου, το γκολ του Ρομπέρτο Γκαλιαρντίνι στο 61΄ έκρινε οριστικά την έκβαση της αναμέτρησης.

Η Γιουβέντους έβγαλε την «υποχρέωση» με τη ΣΠΑΛ στο Τορίνο, επικρατώντας 2-0 της αντιπάλου της στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής, ενώ η Αταλάντα πέτυχε τέσσερα γκολ από το 8ο έως το 35ο λεπτό στο «Μαπέι», συντρίβοντας τη Σασουόλο με 4-1 και ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση.

Αναλυτικά

• Γιουβέντους-ΣΠΑΛ  2-0 (45΄ Πιάνιτς, 78΄ Ρονάλντο)
  • Σαμπντόρια-Ίντερ  1-3 (55΄ Γιάνκτο - 20΄ Σένσι, 22΄ Σάντσες, 61΄ Γκαλιαρντίνι)
  • Σασουόλο-Αταλάντα  1-4 (82΄ Ντεφρέλ - 8΄, 29΄ Γκόμεζ, 13΄ Γκόσενς, 35΄ Ζαπάτα)