Τετάρτη, 14 Αυγούστου 2019 00:10

Με Κράσνονταρ στα πλέι οφ ο Ολυμπιακός

Η Κράσνονταρ δημιούργησε την πολύ μεγάλη έκπληξη στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League, αποκλείοντας την Πόρτο με νίκη μέσα στο «Ντραγκάο», κι ενώ είχε χάσει εντός έδρας με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι.

Οι Ρώσοι προηγήθηκαν 3-0 στο 34ο λεπτό (!), με τους Πορτογάλους απλώς να μειώνουν σε 2-3 προς το τέλος, αλλά ως εκεί... Η Κράσνονταρ θα παίξει με τον Ολυμπιακό στα πλέι οφ, με τον πρώτο αγώνα να διεξάγεται την Τετάρτη 21 Αυγούστου στο «Γ. Καραϊσκάκης» και τη ρεβάνς στη Ρωσία, στις 27 του ίδιου μήνα.

Η αυστριακή Λίντσερ ολοκλήρωσε τη μίνι έκπληξη επί της Βασιλείας, ενώ τεράστια πρόκριση απέναντι στη Σέλτικ πέτυχε η Κλουζ στη Γλασκώβη με το 4-3 επί των «καθολικών» (1-1 είχαν αποσπάσει οι πρωταθλητές Σκωτίας την περασμένη εβδομάδα στην Ρουμανία).

Παρά το 1-1 στο Ζάγκρεμπ, η Ντιναμό διέλυσε με 4-0 την Φερεντσβάρος στη Βουδαπέστη και προκρίθηκε πανηγυρικά στην επόμενη φάση, όπου θα βρει απέναντί της την Ρόζενμποργκ.

Δραματική πρόκριση με 10 παίκτες από το 54ο λεπτό πήρε στα πέναλτι ο Ερυθρός Αστέρας. Στη ρεβάνς του 1-1 του Βελιγραδίου, Κοπεγχάγη και Ερυθρός Αστέρας τελείωσαν το 90λεπτο και την παράταση με το ίδιο σκορ, οπότε όλα κρίθηκαν στα πέναλτι.

Ζέκα και Παπαγιαννόπουλος έπαιξαν σε όλο το ματς με τους γηπεδούχους κι ευστόχησαν, μάλιστα, στα πέναλτι που εκτέλεσαν.

Τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς του Γ΄ προκριματικού γύρου (σε παρένθεση τα σκορ των πρώτων αναμετρήσεων):

• Άγιαξ-ΠΑΟΚ 3-2 (2-2)
  • Ολυμπιακός-Μπασάκσεχιρ 2-0 (1-0)
  • Καραμπάχ-ΑΠΟΕΛ 0-2 (2-1)
  • Φερεντσβάρος-Ντιναμό Ζάγκρεμπ 0-4 (1-1)
  • Ντιναμό Κιέβου-Κλαμπ Μπριζ 3-3 (0-1)
  • Κοπεγχάγη-Ερυθρός Αστέρας 6-7 πεν. (1-1)
  • Σέλτικ-Κλουζ 3-4 (1-1)
  • Ρόζενμποργκ-Μάριμπορ 3-1 (3-1)