Σάββατο, 27 Ιουλίου 2019 19:05

Νίκησε Φένλο, έχασε τον Μπουζούκη ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να μην έφτασε σε επίπεδο απόδοσης πρόσφατες εμφανίσεις του, όπως για παράδειγμα με τιο Άγιαξ, ήταν όμως ρεαλιστής και σοβαρός και κατόρθωσε να φύγει νικητής με 1-0 απέναντι στη Φένλο, σε γήπεδο με συνθετικό χλοοτάπητα.

Η νίκη της ομάδας του Γιώργου Δώνη σκιάστηκε πάντως από τον τραυματισμό του Γιάννη Μπουζούκη, ο οποίος χτύπησε στον αστράγαλο από σκληρό μαρκάρισμα του Γιάνσεν στο 21ο λεπτό, αποχώρησε σε φορείο και μετέβη σε νοσοκομείο για εξετάσεις.

Με το «τριφύλλι» έκαναν το ντεμπούτο τους οι Ζαχίντ και Νούνες. Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός στα πρώτα 45 λεπτά, αλλά ο Σωκράτης Διούδης έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση και απέτρεψε την παραβίαση της εστίας του.

Ο Έλληνας τερματοφύλακας επενέβη σωτήρια στο 11ο λεπτό σε διαδοχικά σουτ των Φαν Όιγεν και Σοριάνο, ενώ σταμάτησε τον Νόιντενκερ στο 37΄ όπως και το πλασέ στο τετ-α-τετ με τον Ράιτ, στο 45΄.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του, απομάκρυνε την πίεση από την περιοχή του, αλλά δεν είχε παραγωγικό παιχνίδι.

Στο 80΄ ο Εμμανουηλίδης δεν κατάφερε να νικήσει τον Κίρσμπαουμ, μετά από κάθετη πάσα του Δώνη, αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Χατζηγιοβάνης σέντραρε στον Καμπετσή κι εκείνος με αριστερό εν κινήσει βολέ «έγραψε» το τελικό 1-0.