Κυριακή, 09 Ιουνίου 2019 23:53

Στην Πορτογαλία το πρώτο Nations League

Το 2016, στη Γαλλία, η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος πανηγύρισε τον πρώτο τίτλο της Ιστορίας της, κατακτώντας το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Απόψε, οι Ίβηρες πρόσθεσαν άλλο ένα τρόπαιο στην άκρως επιτυχημένη παρουσία του πρώην ομοσπονδιακού τεχνικού της Ελλάδας (και των ΑΕΚ, Παναθηναϊκού, ΠΑΟΚ) στο τιμόνι της, πανηγυρίζοντας το πρώτο Nations League.

Στον τελικό της νεοσύστατης διοργάνωσης, ο οποίος φιλοξενήθηκε στο «Ντραγκάο» του Πόρτο, οι διοργανωτές νίκησαν την Ολλανδία με 1-0 χάρις στο γκολ που σημείωσε στο 60΄ ο Γκονσάλο Γκουέδες με σουτ μέσα από την περιοχή.

Η Πορτογαλία ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο δημιούργησε κι άλλες ευκαιρίες για να παραβιάσει νωρίτερα την εστία του Σίλεσεν.

Στον «μικρό» τελικό, που διεξήχθη το απόγευμα στο Γκιμαράες, η Αγγλία νίκησε την Ελβετία 6-5 στα πέναλτι (κανονικός αγώνας και παράταση 0-0) και κατέλαβε την τρίτη θέση.