Σάββατο, 08 Ιουνίου 2019 23:06

Βόλεϊ: Νίκησε και στην Ουγγαρία η Εθνική Ανδρών

Σε… τροχιά τελικού στο Silver European League παρέμεινε η Εθνική Ανδρών, που επιβλήθηκε με 3-1 (21-25, 25-23, 25-17, 25-15) της Ουγγαρίας στα εγκαίνια της νέας αρένας στο Κάποσβαρ, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε το πρώτο σετ και είχε μέτρια απόδοση στο δεύτερο, αλλά έβγαλε χαρακτήρα και κατάφερε να πάρει μια καθαρή νίκη και το τρίποντο που την διατηρεί στην κορυφή του γκρουπ με 9 πόντους.

Η Ελλάδα θα περιμένει το αυριανό ματς της Αυστρίας με τη Βοσνία, ελπίζοντας σε στραβοπάτημα των γηπεδούχων ή έστω σε απώλεια σετ για να έχει περισσότερες ελπίδες για την πρωτιά που οδηγεί στον τελικό της διοργάνωσης.

Ο Ζουπάνι ήταν πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα με 24 πόντους, πολύ καλό ματς έκανε ο Πετρέας (MVP του ματς σύμφωνα με τους διοργανωτές), όντας αλάνθαστος στην επίθεση (5/5), ενώ είχε 3 άσσους και 2 μπλοκ.

Καθοριστικός ήταν και ο Κοκκινάκης με καλή υποδοχή και σημαντικούς πόντους στο 3ο σετ, το οποίο ουσιαστικά «καθάρισε» μόνος με τέσσερις συνεχόμενους (από το 16-19 στο 16-23).