Δευτέρα, 06 Μαΐου 2019 21:57

Βόλεϊ: «Διπλό» τίτλου ο Ολυμπιακός στην Πυλαία

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 τον ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Arena και μαζί σημαντικό προβάδισμα τίτλου, καθώς προηγείται με 2-0 στη σειρά των τελικών και αν τις «τριτώσει» την Πέμπτη (9/5) θα κάνει το back to back σε τίτλους.

Με πρωταγωνιστές τους Ραουβέρντινκ, Αλεξίεφ, το σερβίς του Σμιτ και εντυπωσιακί συνδυασμό μπλοκ – άμυνας, η ομάδα του Μουνιόθ Μπενίτεθ κατάφερε να φτάσει στο «διπλό», παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1 σετ.

Οι «ερυθρόλευκοι» φέρνουν λοιπόν τη σειρά στην έδρα τους την Πέμπτη (18:30) και αν νικήσουν θα στεφθούν πρωταθλητές, ενώ στην αντίθετη περίπτωση σε τέταρτο τελικό, πάλι στην Πυλαία, την Κυριακή 12 Μαΐου στις 18.00

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά και με πρωταγωνιστή τον Κλαπβάικ κατάκτησε το πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια φάνηκε να μένει από δυνάμεις και επιθετικές λύσεις.

Στα μέσα των υπολοίπων σετ δεν άντεξε την πίεση στο σερβίς του Ολυμπιακού, δεν είχε τον παίκτη που θα έκανε τη διαφορά και υστέρησε στο κομμάτι μπλοκ – άμυνα, με αποτέλεσμα να χάσει εύκολα το παιχνίδι.