Δευτέρα, 25 Μαρτίου 2019 19:26

Βόλεϊ: Ο Παναθηναϊκός έστειλε τον Εθνικό Αλ. στα πλέι άουτ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, σε συνάντηση για την 21η αγωνιστική στην Α1 Ανδρών και πέτυχε τη 12η νίκη σε 17 αγώνες στο πρωτάθλημα.

Αντίθετα, η ακριτική ομάδα μετά την ήττα της θα διεκδικήσει την παραμονή στην κατηγορία μέσω των πλέι άουτ με αντίπαλο μια άλλη ομάδα της Θράκης, την ΑΕ Κομοτηνής.

Έμμεσα κερδισμένη ήταν η ΑΕΚ, που καταλαμβάνει οριστικά την όγδοη θέση στην κανονική περίοδο, μπαίνει στα πλέι οφ και όχι στα πλέι άουτ και θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό για τις θέσεις 1-8.

Ο αγώνας ήταν νευρικός, αλλά είχε πολλά μπλοκ και ο Εθνικός παρότι είχε ευκαιρίες για να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα, έκανε πολλά λάθη στα τελειώματα των σετ.

Οι Ακρίτες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των Αλέξανδρου Ράπτη, Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου, οι οποίοι μέχρι χθες αγωνίζονταν στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Εφήβων.

Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη πήρε το πρώτο σετ με 25-21, αλλά οι «πράσινοι» απάντησαν κατακτώντας τα επόμενα με 25-22, 26-24 και 27-25.