Σάββατο, 16 Μαρτίου 2019 13:23

Ιστορική ανατροπή για Μπακς με απίθανο Γιάννη

Οι Μπακς βρέθηκαν να χάνουν με διαφορά 20 πόντων στο πρώτο μισό του αγώνα τους στο Μαϊάμι (42-62), όμως με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη αντέστρεψαν την κατάσταση και τελικά νίκησαν τους Χιτ στο σπίτι τους με 113-98.

Χαρακτηριστικό της κυριαρχίας του Μιλγουόκι σε αυτό το διάστημα είναι το επιμέρους σκορ (71-36) που έτρεξε και επέτρεψε στον Αντετοκούνμπο και στους συμπαίκτες του να πανηγυρίσουν την 52η νίκη σε 69 αγώνες.

Οι Μπακς ισοφάρισαν, επίσης, το ρεκόρ μεγαλύτερης επιστροφής στην ιστορία της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο. Στις 18 Φεβρουαρίου 1977 έχαναν 52-72 στο πρώτο μισό από τους Νικς, αλλά νίκησαν με 124-123.

Το Μιλγουόκι έδειξε χαρακτήρα και έγινε η πρώτη ομάδα στην Ιστορία του NBA που έχανε με τουλάχιστον 20 πόντους διαφορά στο ημίχρονο αλλά κατάφερε να νικήσει με τουλάχιστον +15.

Ηγέτης στην προσπάθεια των Μπακς ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που έχασε το triple double παρά μία ασίστ, καθώς είχε 33 πόντους (11/15 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8/11 βολές), 16 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 κοψίματα σε 35 λεπτά.