Πέμπτη, 14 Μαρτίου 2019 22:42

Βόλεϊ: Η Κηφισιά έκανε την έκπληξη της χρονιάς

Tη νίκη της χρονιάς έκανε ο Α.Ο.Π. Κηφισιάς, ανατρέποντας τα δεδομένα στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Με κορυφαίους τους Ρουμελιωτάκη, Χαντ, Λόπαρ και «μαέστρο» τον Δημήτρη Νικολάκη, η ομάδα του Νίκου Ζαλμά νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ και στο παιχνίδι της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο μπήκε πια και ο ΠΑΟΚ.

Την 21η αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα υποδεχτεί τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι που θα εφαρμοστεί για πρώτη φορά και το διαιτητικό βίντεο. Ο Ολυμπιακός την 22η αγωνιστική θα έχει ρεπό, ενώ ο ΠΑΟΚ έχει έναν αγώνα περισσότερο, εντός έδρας με την ΑΕΚ.

Η Κηφισιά έσπασε το νικηφόρο σερί του Ολυμπιακού στις μεταξύ τους αναμετρήσεις και μετά από 9 ήττες πανηγύρισε νίκη.

Είναι μάλιστα η πρώτη νίκη της Κηφισιάς επί του Ολυμπιακού μετά τις 22/12/2015 και πάλι με 3-1 σετ στο Ρέντη και η πρώτη στο Ζηρίνειο μετά τις 09/03/2015. Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Κηφισιάς έμεινε μόνη στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα μετά το 3-2 στην Σύρο. Στα δυσάρεστα ο τραυματισμός του Γιώργου Πετρέα που αγωνίστηκε με λουμπάγκο και μετά τον αγώνα ένιωσε έντονους πόνους.