Σάββατο, 09 Μαρτίου 2019 21:43

Κανένα πρόβλημα η Μπαρτσελόνα

Τη διαφορά ασφαλείας που έχει από τους διώκτες της, διατήρησε η Μπαρτσελόνα μετά την 27η αγωνιστική της La Liga.

Οι Καταλανοί επιβλήθηκαν σχετικά άνετα με 3-1 της Ράγιο Βαγεκάνο, σε ματς που έκαναν συντήρηση δυνάμεων, καθώς την ερχόμενη εβδομάδα θα αντιμετωπίσουν την Λιόν, στη ρεβάνς της φάσης των «16» του Champions League (0-0) το πρώτο ματς στη Γαλλία.

Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα, «πάγωσαν» το «Καμπ Νόου» καθώς προηγήθηκαν με τον Ντε Τομάς στο 28ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια οι «μπλαουγκράνα» σοβαρεύτηκαν. Ισοφάρισαν γρήγρα με τον Πικέ (38΄) και στο δεύτερο μέρος με τα γκολ των Μέσι (51΄ με πέναλτι) και Σουάρες στο 82΄ έφτασαν στο «τρίποντο» διατηρώντας το +7 από την δεύτερη Ατλέτικο Μαδρίτης.

Νωρίτερα οι «ροχιμπλάνκος» δυσκολεύτηκαν, αλλά τελικά «λύγισαν» την Λεγανές με 1-0. Χάρις στο γκολ του Σαούλ στο 52ο λεπτό η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε πήρε τους τρεις βαθμούς και συνεχίζει να ελπίζει στο θαύμα ενώ απομένουν 11 αγωνιστικές για το φινάλε της περιόδου.