Τετάρτη, 06 Μαρτίου 2019 00:07

Άνετα στους «8» η Τότεναμ

Το «εισιτήριο» για τις οκτώ καλύτερες ομάδες της Ευρώπης εξασφάλισε στην Γερμανία η Τότεναμ, μετά τη νίκη της με 1-0 επί της Ντόρτμουντ.

Το 3-0 στο «Γουέμπλεϊ» αποδείχθηκε υπεραρκετό για τους «πετεινούς», που κατάφεραν με δύο νίκες να «πετάξουν έξω» από το Champions League τους Βεστφαλούς.

Οι Γερμανοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά χρειάστηκε να φτάσει το 21ο λεπτό για να κάνουν μια ευκαιρία, όταν ο Γκερέιρο πάσαρε στον Ρόις, εκείνος έκανε το σουτ από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Σάντσες και κατέληξε στον Λορίς, που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Η ανασταλτική λειτουργία των «Πετεινών» δεν επέτρεπε εύκολη πρόσβαση στην περιοχή τους, ενώ στο 31΄ έχασαν μεγάλη ευκαιρία, όταν από πάσα του Έρικσεν ο Σον έφυγε στην πλάτη της γερμανικής άμυνας, πλάσαρε και αστόχησε ελάχιστα.

Η κλάση των Λονδρέζων και η αυτοπεποίθηση από το σκορ του πρώτου αγώνα φάνηκαν στο 48ο λεπτό, όταν στην υπέροχη κάθετη πάσα του Σισοκό ο Χάρι Κέιν έκανε το ξεπέταγμα πίσω από τους αμυντικούς των Βεστφαλών και με ιδανικό πλασέ νίκησε τον Μπούρκι για το (τελικό) 0-1, εξαφανίζοντας κάθε υποψία σκέψης για ενδεχόμενη ανατροπή εκ μέρους των γηππεδούχων.