Σάββατο, 09 Φεβρουαρίου 2019 16:41

«Φουλ» για Champions League η Γιουνάιτεντ

Το... τρένο της Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ, από τότε που ανέλαβε ο Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ, δεν σταματά πουθενά.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» επικράτησαν άνετα εκτός έδρας της Φούλαμ με 3-0 και πλέον βρίσκονται μεταξύ των βασικών διεκδικητών για μία θέση στο Champions League της σεζόν 2019/2020.

Υπό τις οδηγίες του Νορβηγού οι «μπέμπηδες» δεν ξέρουν τι θα πει ήττα. Μπορεί να μην ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα ο φορμαρισμένος, Ράσφορντ, αλλά και ο Λίνγκαρντ, ωστόσο, είναι τέτοια η ψυχολογία που έχει εμφυσήσει στην ομάδα ο Σόλσκιερ, που δεν την εμπόδισε να πάρει ένα ακόμη σημαντικό αποτέλεσμα.

Τρία 24ωρα πριν τον πρώτο αγώνα των «16» του Champions Leagueμε την Παρί Σεν Ζερμέν, η Γιουνάϊτεντ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και με τον Πογκμπά άνοιξε το σκορ στο 14΄. Εννέα λεπτά αργότερα ήρθε το 2-0 από τον Μαρσιάλ, για να «βάλει το κερασάκι στην τούρτα» και πάλι ο Πογκμπά, με πέναλτι, στο 65ο λεπτό.

Πριν την έναρξη του αγώνα, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή και ακολούθησαν παρατεταμένα χειροκροτήματα από τους χιλιάδες θεατές, στην μνήμη του αδικοχαμένου, Εμιλιάνο Σάλα.