Πέμπτη, 31 Ιανουαρίου 2019 00:02

Βόλεϊ: Έχασε στη Βουλγαρία ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 1-3 από τη Νεφτοχιμίκ Μπουργκάς στον πρώτο προημιτελικό αγώνα της προημιτελικής φάσης του CEV Cup Ανδρών, στη Βουλγαρία.

Η ομάδα του Πειραιά γνώρισε την πρώτη ήττα τη φετινή σεζόν και πρώτη στην Ευρώπη από τους τελικούς του Challenge Cup 2017-18 με τη Ραβένα και συγκεκριμένα στις 11 Απριλίου 2018.

Πρώτος σκόρερ της Νεφτοχιμίκ Μπουργκάς ήταν ο Ουτσίκοφ, που τη σεζόν 2017-18 κατάκτησε το κύπελλο Ελλάδας με τον ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός θα έχει δύσκολο έργο στη ρεβάνς που θα γίνει την Πέμπτη 14 Φεβρουαρίου στις 17.00 στο Μελίνα Μερκούρη του Ρέντη. Εκεί θα στοχεύσει σε νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να δικεδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 25-24 και 26-25 αλλά χωρίς να αξιοποιήσει το προβάδισμα.