Δευτέρα, 14 Ιανουαρίου 2019 22:51

Βόλεϊ: «Καθάρισαν» τα ντέρμπι Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός συνέχισε το νικηφόρο σερί του και στο Μετς, όπου σημείωσε την 40ή συνεχή νίκη στην Α1 Ανδρών, με αντίπαλο την ΑΕΚ που γνώρισε την 22η ήττα στους ισάριθμους αγώνες που έχει παίξει απέναντι στους «ερυθρόλευκους», στο πρωτάθλημα.

Η Ένωση, στο ντεμπούτο του Σωτήρη Δρίκου στον πάγκο της, είχε καλή αγωνιστική εικόνα, αγωνίστηκε με βασικούς ακραίους τους Λάππα, Στοΐλοβιτς και πήρε το πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια δε μπόρεσε να ανταγωνιστεί την ποιότητα και πληρότητα της ομάδας του Μουνιόθ και έμεινε στους 10 βαθμούς, ενώ ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός ανέβηκε στους 27.

Με ανανεωμένο σχήμα και τον MVP του πρωταθλήματος 2017-18, Τοντόρ Αλεξίεφ, να επιστρέφει στη... βάση του μετά το εξάμηνο πέρασμα από την πορτογαλική Σπόρτιγκ Λισσαβόνας, ο πρωταθλητής πήρε δίκαια τη νίκη. Βασικοί κεντρικοί αγωνίστηκαν απόψε οι Ανδρεάδης και Πετρέας.

Ανεβάζοντας ταχύτητα στην απόδοσή του σε σχέση με τον α΄ γύρο και με πρωταγωνιστές τους δύο νεοαποκτηθέντες ξένους του, τον Ολλανδό Νιλς Κλαπβάικ και τον Αμερικανό Γκάρετ Μουαγκουτούτια, ο ΠΑΟΚ νίκησε στην Κυψέλη τον Παναθηναϊκό με 3-0 στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής.

Το παιχνίδι ήταν έντονα φορτισμένο από το βαρύ πένθος για το θάνατο της συζύγου του προπονητή του Παναθηναϊκού, Δημήτρη Ανδρεόπουλου και του γιου του, του διεθνή ακραίου των «πρασίνων», Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου.

Πριν και μετά τον αγώνα αθλητές των δύο ομάδων, προπονητές, παράγοντες και απλοί φίλοι του βόλεϊ συλλυπήθηκαν τον Δημήτρη και τον Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο, ενώ πριν τον αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη της Λίνας Αρβανίτη-Ανδρεοπούλου και οι οπαδοί του Παναθηναϊκού ανήρτησαν πανό που έγραφε «Κυρία Λίνα καλό παράδεισο, Μητσάρα, Χαράλαμπε κουράγιο».