Τετάρτη, 26 Δεκεμβρίου 2018 18:57

Ο Ρονάλντο «έσωσε» την Γιουβέντους από την πρώτη ήττα

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο πέρασε αλλαγή κι έσωσε την Γιουβέντους από την πρώτη εφετινή της ήττα στη Serie A.

Η Αταλάντα απείλησε να «σπάσει» το αήττητο της «μεγάλης κυρίας» στο Μπέργκαμο, αλλά έστω και με 10 παίκτες η πρωταθλήτρια Ιταλίας κατάφερε να μην χάσει (2-2).

Η Γιουβέντους παρότι προηγήθηκε με το αυτογκόλ του Τζιμσιτί μόλις στο 2ο λεπτό, αλλά με δύο γκολ του Ζαπάτα η Αταλάντα έφερε «τούμπα» το ματς και πήρε προβάδισμα.

Σε μία χρονική περίοδο που οι «μπιανκονέρι» έπαιζαν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μπεντανκούρ στο 53΄, η είσοδος του Κριστιάνο Ρονάλντο στον αγωνιστικό χώρο άλλαξε τα δεδομένα .

Ο CR7 πέρασε στο ματς στο 65΄ αντί του Κεντίρα και στο 78΄ με το 12ο εφετινό του γκολ διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Η Γιουβέντους διατήρησε το αήττητο στη Serie A και τη διαφορά του +9 από τη Νάπολι, η οποία στις 21:30 θα αντιμετωπίσει την Ίντερ στο «Μεάτσα» στο μεγάλο ντέρμπι της 18ης ημέρας.