Δευτέρα, 17 Δεκεμβρίου 2018 20:19

Βόλεϊ: «Πράσινο εξπρές» στην Αλεξανδρούπολη

Με τον Σωτήρη Πανταλέοντα να «σκεπάζει» το φιλέ, ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαία τη νίκη στην Αλεξανδρούπολη επί του Εθνικού με 3-0 σετ σε 80 λεπτά και με την ολοκλήρωση της 10ης αγωνιστικής έφτασε στους 15 βαθμούς και ανέβηκε στην 4η θέση της κατάταξης.

Οι «πράσινοι» έκαναν το πρώτο από τα δύο βήματα για να πλασαριστούν στην 3η θέση με το τέλος του πρώτου γύρου, έχοντας πια μπροστά τους την αναμέτρηση με την Κηφισιά.

Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου έκαναν υποδειγματική εμφάνιση, με σταθερή υποδοχή, γρήγορο παιχνίδι από τον Γιάκομπσεν και τον Πανταλέοντα να δίνει ρεσιτάλ σε επίθεση και μπλοκ σημειώνοντας 14 πόντους συνολικά, ενώ είχε παρτενέρ στο μπλοκ τον Εβρίτη Γιώργο Πεντίδη.

Ο Εθνικός υστέρησε στην ανάπτυξη και στην επίθεση και δε μπόρεσε με το σερβίς του να τρυπήσει την υποδοχή των φιλοξενουμένων.

Στο 3ο σετ βασικός πασαδόρος αγωνίστηκε ο Βλαχόπουλος αλλά δεν κατάφερε να αντισταθεί στο σερβίς και στην ταχύτητα του Παναθηναϊκού κι έτσι γνώρισε την πέμπτη ήττα του σε 8 αγώνες, που τον κράτησε καθηλωμένο στους 7 βαθμούς και στην όγδοη θέση.