Κυριακή, 09 Δεκεμβρίου 2018 20:55

Η Γουλβς ξόρκισε την «κατάρα» του «Σεντ Τζέιμς Παρκ»

Με γκολ του Ματ Ντόχερτι στις καθυστερήσεις, η Γουλβς έφυγε  νικήτρια με 2-1 από το «Σεντ Τζέιμς Παρκ» απέναντι στη Νιούκαστλ (1-2), στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής στην Αγγλία.

Η νίκη ήταν ιστορική για τους «λύκους», αφού ήταν η πρώτη στην έδρα των «ανθρακωρύχων» από το πολύ μακρινό 1959!

Η Γουλβς προηγήθηκε στο 17΄ με τον Ντιόγκο Γιότα, ενώ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 1-1 με τον Αγιόθε Πέρεθ στο 23ο λεπτό.

Όμως, η αποβολή του ΝτεΑντρέ Γεντλίν με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 57ο λεπτό άλλαξε τις ισορροπίες, η Γουλβς πίεσε, έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 76΄ με τον Χιμένες να «σημαδεύει» το οριζόντιο δοκάρι και τελικά πήρε τη νίκη στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.