Δευτέρα, 19 Νοεμβρίου 2018 20:12

Βόλεϊ: MVP της 6ης αγωνιστικής ο Γιάκομπσεν

O Δανός πασαδόρος του Παναθηναϊκού, Άξελ Γιάκομπσεν, αναδείχτηκε πολυτιμότερος αθλητής MVP της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volley League 2018-19.

Στη νίκη του Παναθηναϊκού με 3-2 στη Μίκρα επί του Ηρακλή, που είναι και η πρώτη ανατροπή (από 0-2 σετ) των «πρασίνων» επί του «γηραιού» μετά από 30 χρόνια, ο Γιάκομπσεν, παρότι στα χέρια του έφταναν μπάλες με 26% άριστη υποδοχή, κατάφερε να κάνει τις καλύτερες δυνατές επιλογές, που οδήγησαν σε 51% αποτελεσματικότητα στην επίθεση της ομάδας του.

Οι αντίπαλοι μπλοκέρ μετά από 5 σετ περιορίστηκαν μόνο σε 5 τελειωμένα μπλοκ, ενώ ο Γιάκομπσεν συνδυάστηκε άψογα με τους Αλέξανδρο Ράπτη, Μπόγιαν Γιορντάνοφ και τροφοδότησε 26 φορές τους κεντρικούς του, στις 130 πάσες που έκανε συνολικά.

«Καταφέραμε να παίξουμε καλά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και το βραβείο ανήκει σε όλους μας. Πάντως ακόμα και όταν χάναμε 2-0 σετ πίστευα ότι μπορούμε να κάνουμε την ανατροπή. Όλοι στην ομάδα πιστεύουμε στους εαυτούς μας και δουλεύουμε ο ένας για τον άλλο», σχολίασε για την τιμητική διάκριση.