Παρασκευή, 12 Οκτωβρίου 2018 19:55

Κύπελλο Ελλάδας: Νίκησε Λαμία και απουσίες η ΑΕΚ

Στον απόηχο της σημερινής απόφασης του αθλητικού δικαστή, που την τιμώρησε με αφαίρεση βαθμών, κλείσιμο της έδρας και πρόστιμο, η ΑΕΚ νίκησε με 2-1 τη Λαμία για την 1η αγωνιστική (2ος όμιλος) του Κυπέλλου Ελλάδας, στο γήπεδο της Καλλιθέας.

Η ελλιπής -λόγω Εθνικών ομάδων- Ένωση έφτασε μάλιστα στο τελικό αποτέλεσμα με ανατροπή, καθώς το συγκρότημα της Φθιώτιδας προηγούνταν ως το 73ο λεπτό.

Η Λαμία άνοιξε το σκορ με τον Ντένις Επστάιν στο 64ο λεπτό, αλλά στο 73ο ο Γιώργος Γιακουμάκης έφερε το παιχνίδι στα «ίσα», από ασίστ του Λούκας Μπογέ.

Τελικά, τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη έδωσε ο Ροντρίγκο Γκάλο στο 87΄ με ένα εξαιρετικό γκολ, που προήλθε από απευθείας εκτέλεση φάουλ, που είχε κερδίσει ο Μπογέ.