Δευτέρα, 10 Σεπτεμβρίου 2018 23:19

Κοντά στα τελικά του EURO η Εθνική Ελπίδων

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Εθνική Ελπίδων στο στάδιο Strtelnice του Γιάμπλονετς με 2-1 επί της Τσεχίας, παραμένοντας αήττητη στην κορυφή του Α΄ προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και αυξάνοντας τις πιθανότητές για πρόκριση στα τελικά.

Σε ένα σχετικά ισορροπημένο α΄ ημίχρονο, με την κατοχή στους γηπεδούχους, η ελληνική ομάδα απειλήθηκε μόνο σε μία φάση, όταν στο 16΄ ο Πούλκραμπ βρέθηκε σε ιδανική θέση για γκολ, αλλά ο Κότσαρης απέκρουσε θεματικά και κράτησε το «μηδέν».

Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου (44') ο Δημήτρης Λημνιός πραγματοποίησε εκπληκτικό σλάλομ, και αφού πέρασε 4 αντιπάλους πλάσαρε εύστοχα τον Στάνιεκ για το 1-0.

Στο 50΄ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Τάκακς, αλλά στο 56΄ ο Ανδρούτσος έβγαλε ωραία πάσα στον Λάμπρου, αυτός πέρασε στον Τσιμίκα κι ο τελευταίος με σουτ από το ύψος της περιοχής έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Ελλάδα.

Οι Τσέχοι πίεσαν στα τελευταία λεπτά αλλά η ελληνική ομάδα αμύνθηκε σωστά. Στο 90΄+7 ο Κότσαρης πραγματοποίησε νέα εξαιρετική επέμβαση σε σουτ του Τρούμπακ κι η ελληνική ομάδα έφτασε στη σπουδαία επιτυχία, σε μια δύσκολη έδρα.

«Σήμερα μπορεί να μην παίξαμε τόσο ωραίο ποδόσφαιρο, αφού το ματς πήγε στη δύναμη, ωστόσο μπορέσαμε και πήραμε μια πολύ σπουδαία νίκη, που μας κάνει βεβαίως χαρούμενους», δήλωσε ο ομοσπονδιακός προπονητής Αντώνης Νικοπολίδης.

«Ωστόσο, όσο κι αν φανεί οξύμωρο, η πρόκριση είναι τόσο κοντά όσο και μακριά. Κι αυτό γιατί τώρα έχουμε το παιχνίδι στην Κροατία, το ντέρμπι του ομίλου, το οποίο θα κρίνει πολλά για την πρώτη θέση», πρόσθεσε.