Σάββατο, 25 Αυγούστου 2018 23:36

Με «μαγεία» Πόνσε - Λιβάια η ΑΕΚ 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα

Με νίκη ξεκίνησε η ΑΕΚ την προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου της, καθώς επιβλήθηκε με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στον αγώνα της πρεμιέρας των δύο ομάδων, στο ΟΑΚΑ.

Στην πρώτη εμφάνισή του ως βασικός, ο Πόνσε ήταν ο κορυφαίος της ΑΕΚ στο α΄ ημίχρονο. Βοηθούσε στην κυκλοφορία της μπάλας και άνοιγε διαδρόμους, αλλάζοντας θέσεις με τον Λιβάια.

Ο Αργεντινός έκανε περίτεχνη ενέργεια στο 21΄ αλλά το σουτ του έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 37΄ άνοιξε το σκορ μετά από διαδοχικά λάθη των αμυντικών του ΠΑΣ και ασίστ του Λιβάια.

Στα 27 δευτερόλεπτα από την έναρξη του β΄ ημιχρόνου ο Μπακάκης πέρασε από δεξιά τη μπάλα στον Κροάτη επιθετικό κι αυτός την έστειλε στα δίχτυα για το 2-0, που έμελλε να είναι το τελικό σκορ.