Κυριακή, 24 Ιουνίου 2018 23:07

Μουντιάλ 2018: Ζωντανή η Κολομβία, 3-0 την απογοητευτική Πολωνία

Η Κολομβία νίκησε εύκολα με 3-0 την Πολωνία για τη 2η αγωνιστική του 8ου ομίλου και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες για πρόκριση στους «16», σε αντίθεση με την ομάδα του Άνταμ Ναβάλκα, που με δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια αποκλείστηκε.

Οι «καφετέρος» θα παίξουν με τη Σενεγάλη την τελευταία αγωνιστική και με νίκη εξασφαλίζουν άμεσα την πρόκριση, ενώ υπό προϋποθέσεις μπορεί να πάρουν το εισιτήριο και με ισοπαλία.

Το παιχνίδι ήταν κακό παιχνίδι και με ελάχιστες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο 40ό λεπτό ο Γέρι Μίνα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σέζνι ανοίγοντας το σκορ.

Το γκολ άγχωσε τους Πολωνούς, που βγήκαν μπροστά για να κυνηγήσουν την ισοφάριση αλλά άφησαν χώρους, με αποτέλεσμα οι ταχύτατοι Κολομβιανοί να κάνουν... πάρτι με τους βραδυκίνητους αντίπαλους αμυντικούς.

Στο 70΄ο Κιντέρο βρήκε τον Φαλκάο κι αυτός με εξαιρετικό δεξί με το εξωτερικό έκανε το 2-0, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ σε τελική φάση Μουντιάλ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Κουαδράδο εκμεταλλεύτηκε επίσης την ταχύτητά του και με ωραίο πλασέ έγραψε το 3-0, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Η Κολομβία έφτασε στους 3 βαθμούς, ενώ Σενεγάλη και Ιαπωνία έχουν από 4.