Σάββατο, 24 Μαρτίου 2018 16:19

«Έσπασε το ρόδι» η Εθνική νέων στην Ιταλία

Την πρώτη της νίκη στην elite round του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πέτυχε η Εθνική ομάδα νέων με 3-2 επί της Τσεχίας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου που διεξάγεται επί ιταλικού εδάφους.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα «άφησε πίσω» την ήττα της πρεμιέρας από την «οικοδέσποινα» του τουρνουά, Ιταλία και πανηγύρισε την πρώτη της επιτυχία επί ενός αξιόλογου αντιπάλου.

Η ελληνική ομάδα πήρε... κεφάλι στο σκορ μόλις στο 12΄ με τον Γκαργκαλατζίδη, αλλά τρία λεπτά αργότερα οι Τσέχοι ισοφάρισαν Χαϊντενράιχ.

Το 2-1 για την «γαλανόλευκη» ήρθε στο 54΄ από τον Δουβίκα (επτά λεπτά νωρίτερα ο ίδιος παίκτης σημάδεψε το δοκάρι), ωστόσο και πάλι οι Τσέχοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 69΄ με τον Ζίτνι.

Οι πανηγυρισμοί των αντιπάλων δεν κράτησαν ούτε ένα λεπτό, καθώς στο 70΄ και πάλι ο Δουβίκας βρήκε τον τρόπο να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του γκολ και να χαρίσει τη νίκη στην Εθνική.