Κυριακή, 04 Μαρτίου 2018 00:09

Ιταλία: Οδυνηρή ήττα για Νάπολι, έτοιμη για προσπέρασμα η Γιουβέντους

Μέγα κάζο και μάλιστα εντός έδρας υπέστη η Νάπολι, που έγινε «φύλλο και φτερό» από μια καταπληκτική Ρόμα στο «Σαν Πάολο».

Στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής οι «παρτενοπέι» ηττήθηκαν από τους «τζαλορόσι» με 2-4, με αποτέλεσμα η Γιουβέντους, που νίκησε τη Λάτσιο στο Ολίμπικο, να μειώσει στον ένα βαθμό από την κορυφή και με παιχνίδι λιγότερο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό με τον Ινσίνιε, όμως δευτερόλεπτα αργότερα η ομάδα του Μανωλά (αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά) ισοφάρισε, για να προηγηθεί στο 26΄ με τον Τζέκο.

Ο Βόσνιος έκανε το 1-3 στο 73΄ και ο Περότι το 1-4 στο 79΄, για να μειώσει απλώς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μέρτενς.

Αναλυτικά

• ΣΠΑΛ-Μπολόνια 1-0 (48΄ Γκράσι)
  • Λάτσιο-Γιουβέντους 0-1 (90΄+3 Ντιμπαλά)
  • Νάπολι-Ρόμα 2-4 (6΄ Ινσίνιε, 90΄+2 Μέρτενς - 7΄ Ουντέρ, 26΄, 73΄ Τζέκο, 79΄ Περότι)