Κυριακή, 18 Φεβρουαρίου 2018 19:01

Ιταλία: Συνέχεια με νίκες για Νάπολι και Γιούβε

Αμετάβλητη παρέμεινε η κατάσταση στην κορυφή της Serie A και μετά την 25η αγωνιστική, καθώς τόσο η πρωτοπόρος Νάπολι όσο και η διώκτης της, Γιουβέντους, συνέχισαν με νίκες και μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-0).

Οι «παρτενοπέι» επιβλήθηκαν δύσκολα της ΣΠΑΛ στο «Σαν Πάολο», με γκολ του Άλαν στο 6ο λεπτό, ενώ οι «μπιανκονέρι» πέρασαν από την έδρα της «γκρανάτα» με το τέρμα του Άλεξ Σάντρο στο 33΄.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι έφτασε στους 66 βαθμούς και οδηγεί την κούρσα στο καμπιονάτο, ενώ οι πρωταθλητές του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι έπονται με ένα λιγότερο.

Μετά από 8 αγωνιστικές και συγκεκριμένα από τις 10 Δεκεμβρίου και το παιχνίδι με την Μίλαν επέστρεψε ως βασικός στην ενδεκάδα της Μπολόνια ο Βασίλης Τοροσίδης (έπαιξε για 83 λεπτά), με τους «ροσομπλού» να νικούν 2-1 τη Σασουόλο.

Η Μίλαν νίκησε τη Σαμπντόρια 1-0 και την έφτασε στην έκτη θέση, ενώ «ροσονέρι» έχασαν και πέναλτι στο 7΄, με τον Ρικάρντο Ροντρίγκες. Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζομετρά πια επτά συνεχή θετικά αποτελέσματα.

Αναλυτικά

• Ουντινέζε-Ρόμα 0-2 (70΄ Ουντέρ, 90΄ Περότι)
  • Κιέβο-Κάλιαρι 2-1 (74΄ Τζακερίνι, 76΄ Ινγκλέζε - 82΄ Παβολέτι)
  • Τζένοα-Ίντερ 2-0 (45΄ αυτ. Ρανόκια, 59΄ Πάντεφ)
  • Τορίνο-Γιουβέντους 0-1 (33΄ Άλεξ Σάντρο)
  • Μπενεβέντο-Κροτόνε 3-2 (37΄ Σάντρο, 65΄ Βιόλα, 89΄ Ντιαμπατέ - 11΄ Κροτσάτα, 73΄ Μπενάλι)
  • Μπολόνια-Σασουόλο 2-1 (12΄ Πόλι, 88΄ Πούλγκαρ - 38΄ Μπαμπακάρ)
  • Νάπολι-ΣΠΑΛ 1-0 (6΄ Άλαν)
  • Αταλάντα-Φιορεντίνα 1-1 (45΄ Πετάνια - 16΄ Μπάντελι)
  • Μίλαν-Σαμπντόρια 1-0 (13΄ Μποναβεντούρα)