Παρασκευή, 16 Φεβρουαρίου 2018 12:49

NBA: Ο Γιόκιτς επισκίασε το triple double του Γιάννη

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε το ένατο triple double στην καριέρα του, όμως δεν ήταν αρκετό για το Μιλγουόκι, που γνώρισε εντός έδρας ήττα από το Ντένβερ με 123-134.

Ο 23χρονος All Star έπαιξε 39 λεπτά, διάστημα στο οποίο μέτρησε 36 πόντους (13/19 δίποντα 1/2 τρίποντα, 7/12 βολές), 13 ασίστ, 11 ριμπάουντ και 3 κοψίματα.

Ακόμη μεγαλύτερη, όμως, ήταν η επίδοση του Νίκολα Γιόκιτς, που επίσης τελείωσε τον αγώνα με triple double (από το ημίχρονο!), έχοντας 30 πόντους, 17 ασίστ και 15 ριμπάουντ!

Που έγκειται το επίτευγμα του Σέρβου; Ότι για να φτάσει στο triple double χρειάστηκε μόλις σε 14 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα! Πριν καν συμπληρώσει ένα τέταρτο παρουσίας στο παρκέ, ο Γιόκιτς είχε 16 πόντους, 10 ασίστ και 10 ριμπάουντ.

Έτσι, έγινε ο γρηγορότερος παίκτης στην Ιστορία του πρωταθλήματος που το έχει καταφέρει. Το προηγούμενο ρεκόρ διαρκούσε από το 1955 και ανήκε στον Τζιμ Τάκερ.

Στον άλλο αγώνα της βραδιάς, η Μινεσότα εκμεταλλεύτηκε την έδρα της για να φτάσει στη νίκη 119-111 επί των Λος Άντζελες Λέικερς. Οι «λύκοι» είχαν κορυφαίο τον Γκίμπσον, που με 28 πόντους έκανε ρεκόρ καριέρας.

Ο Τάουνς πρόσθεσε άλλους 10 πόντους και 19 ριμπάουντ για τους νικητές, ενώ πρώτος σκόρερ των «λιμνάνθρωπων» ήταν ο Ραντλ με 23 πόντους.