Παρασκευή, 02 Φεβρουαρίου 2018 22:38

Βόλεϊ: «Ερυθρόλευκο» τσουνάμι και στα Κύμινα

Χωρίς απώλεια σετ έφυγε και από το κλειστό των Κυμίνων ο Ολυμπιακός, που συνεχίζει την αήττητη πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν 3-0 τους Μακεδόνες Αξιού στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής και ξέφυγαν με  επτά βαθμούς από τη δεύτερη θέση της Volleyleague.

Μεγάλη άτυχη της αναμέτρησης η πασαδόρος των Μακεδόνων, Μάγκι Σπικς, που τραυματίστηκε λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης (20-23) και αποχώρησε μη μπορώντας να πατήσει το πόδι της.

Οι Μακεδόνες είχαν ευκαιρία να κατακτήσουν το τρίτο σετ στο οποίο προηγήθηκαν με 15-11, ωστόσο οι «ερυθρόλευκες» με σερί 5-0 πήραν το προβάδισμα και το κράτησαν μέχρι τέλους.

Ο Ολυμπιακός, ήταν χειρότερος στην επίθεση από τις γηπεδούχες (45% - 43%), ωστόσο ήταν καλύτερος από τη γραμμή του σερβίς (10 - 4 οι άσσοι), ενώ οι Μακεδόνες έκαναν πάρα πολλά λάθη (29) κι αυτό τους στέρησε την ευκαιρία να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο.

Η Σάσκια Χίππε με 20 πόντους και 57% αποτελεσματικότητα στην επίθεση ξεχώρισε για τον Ολυμπιακό, ενώ για τους Μακεδόνες η Κιέρα Χολστ τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους.