Τρίτη, 30 Ιανουαρίου 2018 23:08

FIBA Basketball Champions League: Αλώβητη στη Σλοβενία η ΑΕΚ

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα της ΑΕΚ από τη Σλοβενία. Η Ένωση επικράτησε με 80-71 της Ολίμπια Λιουμπλιάνα, έγραψε την έβδομη νίκη σε 13 αγώνες στο FIBA Basketball Champions League και αναπτέρωσε τις ελπίδες πρόκρισης στον επόμενο γύρο.

Η Ένωση ήταν ανταγωνιστική, είχε διάρκεια στην απόδοσή της και έχτισε την επιτυχία της στην τελευταία περίοδο, όταν άνοιξε το ρυθμό και οι γηπεδούχοι δεν κατόρθωσαν να ακολουθήσουν.

Η ΑΕΚ ήταν πίσω (33-36) στο ημίχρονο, αλλά πέρασε με 57-51 στο 28΄ και με 69-56 λίγο αργότερα, με την αδιάφορη Ολίμπια να τα παρατά βλέποντας την αποφασιστικότητα της αντιπάλου της.

Ο Βινς Χάντερ έκανε τη διαφορά στη ρακέτα, σκοράροντας 20 πόντους, κατεβάζοντας 8 ριμπάουντ, κάνοντας 2 τάπες και 2 κλεψίματα, με αποτέλεσμα να αναδειχθεί MVP του αγώνα.

Επόμενος αντίπαλος της ομάδας του Ντράγκαν Σάκοτα θα είναι η γερμανική Μπαϊρόιτ την επόμενη εβδομάδα, σε ένα παιχνίδι που έχει χαρακτήρα τελικού για τους «κιτρινόμαυρους».