Σάββατο, 06 Ιανουαρίου 2018 23:48

Ιταλία: Στο κατόπι της Νάπολι η Γιουβέντους

Η Γιουβέντους δυσκολεύτηκε στη «Sardegna Arena» με αντίπαλο την Κάλιαρι, είχε όμως την κλάση, την εμπειρία και την υπομονή για να βρει το νικητήριο γκολ στο λυκόφως του αγώνα και να φύγει από την αντίπαλη έδρα με τους τρεις βαθμούς, που τη διατήρησαν στο -1 από τη Νάπολι.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε 0-0, όμως αυτό συνιστούσε «μαγική εικόνα», καθώς υπήρξαν τρία δοκάρια και αρκετές ευκαιρίες. Οι παίκτες του Μαξ Αλέγκρι είδαν την τύχη να τους γυρίζει την πλάτη στο 9ο και το 17ο λεπτό, στις προσπάθειες των Ντιμπάλα και Μπερναρντέσκι, ενώ στο 44΄ ήταν η σειρά των Σαρδηνών να φτάσουν κοντά στο γκολ, αλλά το σουτ του Παβολέτι, με τη συνδρομή και του Σέσζνι που απέκρουσε, κατέληξε επίσης στη δοκό. Τελικά, το «γόρδιο δεσμό» για τους «μπιανκονέρι» έλυσε ο Μπερναρντέσκι στο 74΄, από ασίστ του Ντόουγκλας Κόστα.

Νωρίτερα, η Αταλάντα «προσγείωσε ανώμαλα» τη Ρόμα στο «Ολίμπικο», επικρατώντας των γηπεδούχων με 2-1 αν κι έπαιξε για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο. Η ομάδα του Γκασπερίνι πήρε προβάδισμα στο 14΄ με υπέροχο αριστερό σουτ του Κορνέλιους και διπλασίασε πέντε λεπτά αργότερα, επίσης με αριστερό βολ-πλανέ του Ντε Ρουν, από ασίστ του Γκόμες.

Ο σκόρερ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ενώ την ίδια τύχη είχε και ο Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι, που διαμαρτυρήθηκε έντονα στον Μάρκο Γκουίντα για την απόφασή του. Με παίκτη περισσότερο από το ξεκίνημα της επανάληψης η Ρόμα πίεσε, αλλά το μόνο που κατόρθωσε ήταν να μειώσει με τον Τζέκο στο 56΄.