Παρασκευή, 22 Δεκεμβρίου 2017 23:18

Ισπανία: Άλωσε το «Βιγιαμαρίν» η Μπιλμπάο

Με νίκη έφυγε από το «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» της Σεβίλλης η Αθλέτικ Μπιλμπάο, που επικράτησε 2-0 της Μπέτις και βελτίωσε τη θέση της στην κατάταξη της Primera Division, καθώς έφτασε στους 21 βαθμούς και είναι πια 11η.

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα της Αθλέτικ Μπιλμπάο από τη Σεβίλη και το «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», καθώς οι Βάσκοι επικράτησαν με 2-0 των γηπεδούχων, σε παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής.

Οι Βάσκοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των Ανδαλουσιανών, ξεκινώντας από το πέναλτι του Άματ στον Λαπόρτ στο 34΄, με τον παίκτη της Μπέτις να αποβάλλεται και τον Ραούλ Γκαρθία να «γράφει» το 0-1 από τα 11 μέτρα, στο 36΄.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπέτις είχε τις ευκαιρίες, αλλά πέντε λεπτά πριν τα 90 το αυτογκόλ του Φεντάλ σήμανε οριστικά το τέλος στις όποιες ελπίδες της.

Η Μπιλμπάο έφτασε στους 21 βαθμούς και είναι 11η, ενώ οι «βερδιμπλάνκος» παραμένουν 13οι με τους ίδιους βαθμούς.