Παρασκευή, 22 Δεκεμβρίου 2017 21:56

Βόλεϊ: Φινάλε στο 2017 με νίκες για Ολυμπιακό και Ηρακλή Χαλκίδας

Ο Ολυμπιακός έκλεισε με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του το 2017, καθώς νίκησε με 3-0 την Παναχαϊκή και διατήρησε το αήττητο μετά τη 10η αγωνιστική, έχοντας χάσει μόλις ένα σετ.

Η Παναχαϊκή, αντίθετα, παραμένει το μοναδικό συγκρότημα χωρίς νίκη, ενώ αγωνίστηκε με σύνθεση ανάγκης, στον τελευταίο αγώνα του Παναγιώτη Παπαδόπουλου στον πάγκο της.

Για πρώτη φορά εφέτος δεν αγωνίστηκε ο Νίκος Ρουμελιώτης, που λόγω σοβαρού προσωπικού προβλήματος έμεινε στην Πάτρα, ενώ απουσίασε και ο Κωστόπουλος. Με πολλές αλλαγές αγωνίστηκε και ο Ολυμπιακός, καθώς βασικοί ξεκίνησαν Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι, Στιβαχτής, Ανδρεάδης.

Tην έκτη νίκη στο πρωτάθλημα και πρώτη στην ιστορία του επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης σημείωσε ο Ηρακλής Χαλκίδας, που ανέβηκε στους 18 βαθμούς.

Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση, με κορυφαίο τον Γκελίνσκι, τον Χαραλαμπίδη «βράχο» στο μπλοκ και πρώτους σκόρερ τους Μότα, Τάπια νίκησε 3-1 την ομάδα του Έβρου, η οποία έμεινε στους 12 βαθμούς, υστερώντας σε μπλοκ - άμυνα και στην ποιότητα υποδοχής.