Τρίτη, 19 Δεκεμβρίου 2017 22:16

Κύπελλο Ελλάδας: Επιβλητικός ΠΑΟΚ στα Τρίκαλα

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στην οκτάδα του Κυπέλλου Ελλάδας από τον πρώτο αγώνα του με τα Τρίκαλα, μετά το επιβλητικό 5-1 με το οποίο επιβλήθηκε της θεσσαλικής ομάδας στην έδρα της, καθιστώντας τη ρεβάνς τυπική διαδικασία.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε 1-1, καθώς ο Πάνος στο 15ο λεπτό απάντησε στο γκολ του Μάτος στο 5΄, με το οποίο ο Βραζιλιάνος είχε δώσει προβάδισμα στην ομάδα του. Στην επανάληψη όμως ο «Δικέφαλος» περιόρισε σε παθητικό ρόλο τους γηπεδούχους και σκόραρε άλλες τέσσερις φορές.

Στο 57′ ο Πέλκας εκτέλεσε κόρνερ κι ο Μάτος με κεφαλιά έδωσε την ευκαιρία στον Βαρέλα να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, αν και ο Μάτος είχε κάνει φάουλ στον αντίπαλο του, κάτι που αρχικά οδήγησε στην ακύρωση του τέρματος και την κατακύρωσή του στη συνέχεια.

Στο 70′ ο Πρίγιοβιτς πέρασε κάθετα στον Μπίσεσβαρ κι αυτός πλάσαρε ιδανικά τον Αποστολίδη για το 1-3, στο 80′ ο Κάμπος με αριστερό πλασέ ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ, για να διαμορφωθεί στην τελική μορφή του στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Σάκχοφ.