Τρίτη, 05 Δεκεμβρίου 2017 09:21

NBA: Αποθέωση Αντετοκούνμπο στη Βοστόνη

Σε μια βραδιά με πολύ έντονο το ελληνικό χρώμα, προς χάριν του Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Σέλτικς νίκησαν στη Βοστόνη το Μιλγουόκι με 111-100, αλλά αυτό πέρασε σε δεύτερη μοίρα.

Περίπου 2.000 ομογενείς βρέθηκαν στις εξέδρες του «TD Garden» για να απολαύσουν τον Έλληνα άσο, δημιουργώντας μια διαφορετική ατμόσφαιρα, ενώ στο ημίχρονο έλαβε χώρα σόου με τσολιάδες, παραδοσιακούς χορούς και ελληνική μουσική.

Παρά την ήττα των Μπακς ο Giannis φρόντισε να αποζημιώσει το κοινό με μια εντυπωσιακή εμφάνιση, καθώς σταμάτησε στους 40 πόντους με 14/23 δίποντα και 12/14 βολές, ενώ είχε και 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ παίζοντας για 39 λεπτά.

«Διπρόσωποι» οι Γουόριορς, χρειάστηκε να επιστρέψουν από το -21 απέναντι στους γηπεδούχους Πέλικανς για να φτάσουν στη 19η φετινή νίκη τους (σε 25 αγώνες), επικρατώντας της Νέας Ορλεάνης με 125-115.

Τους πρωταθλητές οδήγησε ο Στεφ Κάρι, που σκόραρε 31 πόντους αλλά τραυματίστηκε στον αστράγαλο λίγο πριν από τη λήξη της συνάντησης και έφυγε με πατερίτσες και προστατευτική μπότα.

Ο απεικονιστικός έλεγχος δεν έδειξε τίποτα σοβαρό, όμως ο Στιβ Κερ αναμένεται να τον προφυλάξει σε κάποια από τα προσεχή παιχνίδια του Γκόλντεν Στέιτ.

Οι Καβαλίερς πέτυχαν και δωδέκατη συνεχή νίκη, περνώντας με 113-91από στο Σικάγο και την τριπλέτα Λοβ-Γουέιντ-Τζέιμς να σκοράρει συνολικά 71 πόντους, ενώ οι Γκρίζλις διέκοψαν το αρνητικό σερί των 11 ηττών, που διαρκούσε από τις 7 Νοεμβρίου, νικώντας με 95-92 τη Μινεσότα.