Σάββατο, 25 Νοεμβρίου 2017 10:51

NBA: Ο νόμος των Κάρι & Τζέιμς

Το Σικάγο αντιστάθηκε στους Γουόριορς στην πρώτη περίοδο, που έκλεισε στο +3 για τους «Ταύρους» (32-29) μέσα στο Όκλαντ.

Από εκεί και ύστερα, όμως, μόνο μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο κι αυτή ήταν των πρωταθλητών. Οι «πολεμιστές» πάτησαν γκάζι και παρέσυραν τους αντιπάλους τους, νικώντας τους με το συντριπτικό 143-94.

Ο Κάρι, τον οποίο ο Στιβ Κερ ξεκούρασε στην τελευταία περίοδο, σταμάτησε στους 33 πόντους, ενώ η διαφορά των 49 πόντων επιτεύχθηκε απόντων των Ντουράντ, που έχει διάστρεμμα και Γκριν, τον οποίο ο προπονητής του ξεκούρασε.

Με τον ΛεΜπρον Τζέιμς να φτάνει στο δεύτερο triple-double figure της σεζόν και 57ο της καριέρας του στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος (27 πόντοι, 16 ριμπάουντ, 13 ασίστ), οι Καβαλίερς νίκησαν στο Κλίβελαντ τη Σάρλοτ με 100-99.

Ο Τζέιμς είχε σκοράρει μόλις έξι πόντους στο ημίχρονο (με 3/8 σουτ) και αποφάσισε να αλλάξει παπούτσια. Προληπτικός; Ποιος ξέρει... Το σίγουρο είναι ότι εμφανίστηκε ολικά διαφορετικός στην επανάληψη και βοήθησε τους «ιππότες» να φτάσουν, in extremis έστω, στην έβδομη συνεχή νίκη τη φετινή περίοδο και όγδοη κατά σειρά απέναντι στους Χόρνετς.