Κυριακή, 15 Οκτωβρίου 2017 00:21

Ιταλία: Νάπολι για πρωτάθλημα

Πέντε βαθούς αποσπάστηκε από τη Γιουβέντους η Νάπολι, μετά τη νίκη στο «Ολίμπικο» επί της Ρόμα με 1-0, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής.

Για να συμβεί αυτό, όμως, χρειάστηκε να αλωθεί η πιο ισχυρή έδρα του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου, καθώς η Λάτσιο πέρασε με 2-1 από το Τορίνο απέναντι στην πρωταθλήτρια Ιταλίας.

Ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα για τη «Γιούβε» μετά από 40 αγώνες πρωταθλήματος στους οποίους είχε 37 νίκες και μόλις τρεις ισοπαλίες.

Συγκεκριμένα, από την τελευταία ήττα των «μπιανκονέρι» είχαν περάσει δύο χρόνια και δύο μήνες, καθώς σημειώθηκε στην πρεμιέρα της σεζόν 2015-16 από την Ουντινέζε (0-1).

Ήρωας του παιχνιδιού ήταν ο Θωμάς Στρακόσια (γιος του παλιού γκολκίπερ του Ολυμπιακού, Φότο), ο οποίος απέκρουσε πέναλτι του Ντιμπάλα στο 8ο (!) λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο διαιτητής καταλόγισε την παράβαση αφού συμβουλεύτηκε το βίντεο (VAR). Ο Τσίρο Ιμόμπιλε πέτυχε και τα δύο γκολ των γηπεδούχων, ενώ στο 90+2΄ έσπασαν καρδιές όταν ο Ντιμπάλα «σημάδεψε» το δοκάρι.