Κυριακή, 01 Οκτωβρίου 2017 19:03

Αγγλία: Ανεβαίνει η Άρσεναλ, ευχάριστη έκπληξη η Μπέρνλι

Σημειώνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Άρσεναλ νίκησε με 2-0 την Μπράιτον στο «Εμιρέιτς», στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής στην Premier League.

Οι παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κι έφτασαν στους τρεις βαθμούς με τα γκολ των Μονρεάλ στο 16ο και Ιγουόμπι στο 56ο λεπτό, ανεβαίνοντας στην τέταρτη θέση και φτάνοντας την Τσέλσι, αμφότερες στους 13 βαθμούς και το -6 από τις πρωτοπόρες ομάδες του Μάντσεστερ.

Εν τω μεταξύ, η Μπέρνλι συνέχισε την καλή πορεία της. Οι «κλάρετς» νίκησαν την Έβερτον στο «Γκούντισον Παρκ» με 1-0, με γκολ του Χέντρικ στο 21ο λεπτό και ανέβηκαν στην έκτη θέση της κατάταξης, όπου «συγκατοικούν» με τη Γουότφορντ του Μάρκο Σίλβα.

Τέλος, χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση, με την οποία «έπεσε η αυλαία» της 7ης αγωνιστικής στο αγγλικό πρωτάθλημα, καθώς Νιούκαστλ και Λίβερπουλ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 ((36΄ Χοσέλου - 29΄ Κουτίνιο) στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ».