Τρίτη, 05 Σεπτεμβρίου 2017 15:39

«Περίπατο» με Ισλανδία έκανε η Σλοβενία

Καμία απολύτως αντίσταση δεν πρόβαλλε στην Σλοβενία η Ισλανδία με το τελικό 102-75 να φανερώνει την διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων.

Οι Σλοβένοι έκαναν το 4Χ4 στον πλαίσιο του Α΄ ομίλου του Eurobasket και σε περίπτωση νίκης στον αυριανό αγώνα με την Γαλλία, τότε θα πάρουν την πρώτη θέση.

Κορυφαίος των νικητών σε ένα ακόμη ματς ήταν ο Γκόραν Ντράγκιτς με 21 πόντους, ενώ ο Ντόντσιτς είχε 13. Από τους Ισλανδούς ξεχώρισε ο Χέρμανσον με 18 πόντους.

Μόνο ένα 10λεπτο φάνηκε ανταγωνιστική στο ματς η Ισλανδία, όταν έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +2 (25-23). Από κει και πέρα η Σλοβενία «πάτησε γκάζι» και με επιμέρους σκορ 22-8 μπήκε στ΄ αποδυτήρια προηγούμενη με 60-43.

Στο δεύτερο μέρος η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο, με τους Ισλανδούς απλά να παρακολουθούν τους αντιπάλους τους.