Κυριακή, 03 Σεπτεμβρίου 2017 18:33

Ευρωμπάσκετ 2017: Αυτόχειρας η Εθνική, μπήκε σε περιπέτειες

Η ελληνική ομάδα έχασε δεύτερο συνεχή αγώνα σε 24 ώρες, καθώς τη χθεσινή ήττα από τη Γαλλία ακολούθησε η σημερινή από τη Σλοβενία (72-78), με αποτέλεσμα το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να μπει σε περιπέτειες αναφορικά με την πρόκριση στα νοκ άουτ παιχνίδια, στο Ευρωμπάσκετ 2017.

Η Ελλάδα εμφανίστηκε βελτιωμένη σε σχέση με το χθεσινό ματς απέναντι στη Γαλλία, ήταν καλύτερη σε άμυνα και επίθεση, κρατούσε τη νίκη στα χέρια της, αλλά η έλλειψη συγκέντρωσης και καθαρού μυαλού τα τελευταία λεπτά κόστισε μια ήττα που μπορεί να πονέσει πολύ στη συνέχεια.

Πλέον, η συνάντηση της Τρίτης με τη διοργανώτρια Φινλανδία είναι... περίπου χωρίς αύριο, καθώς στο τελευταίο παιχνίδι του Α΄ ομίλου απέναντι στην Πολωνία θα παίξει για την επιβίωσή της στη διοργάνωση.

Οι διεθνείς περιόρισαν τον Γκόραν Ντράγκιτς, ο οποίος όμως πέτυχε στο τέλος τους τέσσερις πόντους που έκριναν την αναμέτρηση, αλλά την αληθινή ζημιά έκανε ο Ντόντσιτς (22 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα, όχι μόνο με την εκτέλεση αλλά και με τη δημιουργία του.

Στον αντίποδα, οι Παπαγιάννης, Πρίντεζης και Σλούκας προσπάθησαν πάρα πολύ, αλλά το μακρινό σουτ (3/20 τρίποντα και συνολικά 18/61 σε τρία παιχνίδια) πλήγωσε ξανά την Ελλάδα.

Η Εθνική βρέθηκε πίσω με 13-23 στο 10΄ και 30-35 στο ημίχρονο, αλλά στην τρίτη περίοδο με ηγέτη τον Σλούκα (18 πόντοι, 6 ασίστ) έτρεξε επιμέρους σκορ 28-17 και μπήκε για το τελευταίο δεκάλεπτο προηγούμενη με 58-52.

Σε εκείνο το σημείο, όμως, αντί εκμεταλλευθεί τη σύγχυση και τον εκνευρισμό των Σλοβένων για να ξεφύγει στο σκορ άρχισε να έχει κακές επιλογές «μακραίνοντας» τις επιθέσεις της, με αποτέλεσμα η αντίπαλός της να προσπεράσει στο 37΄ (66-69) με τρίποντο του Μούριτς.

Με βολές του Σλούκα έγινε το 70-71, όμως ο Ντράγκιτς σκόραρε με τον ίδιο τρόπο και στην επόμενη επίθεση της Σλοβενίας ήταν ο ίδιος που έγραψε το 70-75, κρίνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.